Още данни и снимки | Страницата в Wikipedia | Материал на USGS | Анализ на турски специалисти, 24 Февруари | Повече за труса 7.5 | Свлачище в маслинова гора или рифт | Влияния на трусовете върху морското ниво | Причини за щетите: процеси на втечняване на почва
Сложния, включващ активирането на множество разломни сегменти, характер на инициращия трус става ясен още първите дни. На 10-ти февруари Claudio Satirano пусна в twitter повече от впечатляваща анимация на събитието. На следващия ден Zhe Jia излага данни за сложния, наставен характер на руптурите. Също така Prof. Eşref Yalçınkaya публикува данни, които показват причините за опустошението. | Актуализации
Събитието
На 6-ти февруари в 4.17 ч. местно време в югоизточна Турция става много силно земетресение, оценявано от различни сеизмични центрове в интервала 7.4 до 7.8. След направените уточнения се приема по-високата стойност. В следващите дни трусът става известен с името на града с хилядолетна история Kahramanmaraş (Кахраманмараш)
Въпреки че сеизмичната зона е добре известна, земетресението е необичайно. При труса с M7.8 се освободи > 2 пъти повече енергия от най-големите регистрирани земетресения в региона (M7.4).
Днес сеизмолози използват скалата на моментния магнитуд, която отразява количеството енергия, освободено от земетресение (скалата на Рихтер е остаряла, въпреки че понякога се цитира погрешно в новините). Тази скала е нелинейна: всяка стъпка нагоре представлява 32 пъти повече освободена енергия. Това означава, че земетресения с магнитуд 7,8 всъщност освобождават около 6000 пъти повече енергия от по-умерените земетресения с магнитуд 5, които обикновено се случват в региона.
Важно е да се осъзнае, че енергията на земетресението се генерира не от точка, а от движенията по протежение на разломна зона. Големите транслации по разломите генерират по-силни земетресения. За магнитуд 7,8, моделите оценяват движенията да са реализирани върху област с дължина приблизително 190 км и ширина 25 км. Това означава, че треперенето ще се усети на много голяма площ.
☝ Актуализация от 27-ми 02.
USGS предлагат нов модел на земетръса от 21 февруари. Според Prof. Diego Melgar труса M7.8 се иницира по досега некартирана структура (разлом) която нарича Nurdağı-Pazarcık Fault. Основания за това тълкуване дават позицията на афтершоковете и значимото изместване на хипоцетъра от Източно Анадолската зона.
Последваща силна сеизмичност
Този силен трус е последван от много сериозна серия от последващи, по-слаби земетръси, наричани афтершокове.
В първите 12 часа след първоначалния трус в Югоизточна Турция се регистрират три други земетресения с магнитуд над 6,0. Първият беше с магнитуд 6,7, който се случи само 11 минути след първия трус, а имаше стотици вторични трусове с по-малък магнитуд.
Втория силен трус
Към обяд на 6-ти февруари същия регион е засегнат от втори мощен трус магнитуд 7,5. Този път се активира разположената на север съседна разломна система: зоната на разломът Sürgü (още наричан Sürgü-Çartak Fault). То е достатъчно силно, за да се счита за отделно земетресение, въпреки че вероятно е било предизвикано от първото земетресение и ще генерира собствена серия от вторични трусове. Повече данни за труса – тук.
Регистрирана сеизмичност към 16 ч на 7-ми февруари
Movie of catalog-based double-difference locations (updated: 3944 #earthquake) #Turkey #Kahramanmaras #deprem🇹🇷 pic.twitter.com/XHJy6XKrqk
— Onur Tan (@xonurtan) February 17, 2023
Анимирано показване на земетръсната серия, отбележете акумулирането на вторичните трусове по краищата на генериращите трусовете M>7 разломни зони, Източник: Onur Tan
И още една въздействаща анимация, този път за по-голям район:
Türkiye, Greece and Syria Earthquakes (February 06, 2023)#earth44 #earthquake #earthquakes #Türkiye #prayforturkey pic.twitter.com/LDaLty9ThI
— earth44 (@earth4444_) February 7, 2023
Тектонска обстановка и предопределена силна сеизмичност
Районът е известен със своята сеизмичност и това е породено от позицията му на границата на две литосферни плочи.
Източно Анадолски разлом
Източноанадолският разлом (на турски: Doğu Anadolu Fay Hattı) е главна разломна зона в източна Турция. Явява се тектонска граница от трансформиран тип между Анадолската плоча и движещата се на север Арабска плоча. Разликата в относителните движения на двете плочи се проявява в ляво-отседно движение по разлома. Източният и Северноанадолският разлом заедно реализират движението на запад на Анадолската плоча, тъй като тя е изтласкана от продължаващия сблъсък с Евразийската плоча. Тези две разломни зони са най-опасните сеизмогенни зони в района.
Параметри на земетръса
Геофизични данни показват че земетръсът е причинен от отседно движение, данни от USGS
Паралели с един от най-прочутите разломи: Сан Андреас, Калифорния
Събитието на 6-ти февруари опустошителното земетресение от 1906 г. в Сан Франциско.
Възможни последващи неблагоприятни процеси
Натоварване на съседни разломни сегменти
От каталог на земетресенията (AFAD) изглежда, че земетресението M6.3 се е случило на участък от разлома, който не е причинил много вторични трусове в часовете след първоначалното земетресение M7.8, но е показал повече активност по-късно в последователността.
Турската агенция за бедствия AFAD съобщи, че нивото на морето може да се повиши с 50 см и каза на гражданите да стоят далеч от брега, като добави, че разследванията продължават.
Каскада от неблагоприятни процеси
Силните земетръси оставят след себе си не само директните разрушения, но и много други природни опасности. Веднага след първия трус в Египет и Италия са обявени предупреждения за възможност от цунами. Те много скоро са свалени. Причината за липсата на такива опасни вълни е характерът на транслациите по разлома – отсядане. Известно е, че най-разрушителните цунамита са породени от компресионни срязвания в субдукционни зони. Повече по темата – тук.
Най-честите последващи процеси са втечняване на почви, гравитационна нестабилност на склонове (срутища, свлачища) и други. В последните години се говори за каскада от природни бедствия, често инициирани от силен трус.
Веднага след обработката на данните за труса с М 7.8, USGS публикуват и карта с вероятните места за формиране на свлачища, а също териториите, които може да са засегнати от процеси на втечняване на почви. Тъй като това са моделно калкулирани продукти, предстои да видим доколко те ще съвпаднат с реалността.
Dr Dave Petley поддържа невероятно информативния блог, посветен на свлачища и рискови процеси. Още в деня на силните трусове той предположи рязко активизиране на свлачищните процеси. На 7-ми февруари той публикува първи снимки от социалните мрежи, документиращи склоновата нестабилност в засегнатите райони. Очаква се тепърва да се уточняват пораженията от подобни вторични явления, но поради неравния терен може да се очаква да има значителни щети.
Изводи
Магнитудите на трусовете от 6-ти февруари са изненада за геофизиците. Защо? Защото те разчитат на измерената инструментално сеизмичност. За съжаление тя е много малка „извадка“ от историята на една разломна зона.
Истинската история на земетръсната активност може да се дешифрира само с палеосеизмични изследвания.
Версия на документа
14 ч. 27 Февруари
Автор:
Янко Герджиков
Една от първите интерпретации на събитието
Източно Анадолски разлом https://en.wikipedia.org/wiki/East_Anatolian_Fault
Caputo, R., and Helly, B. (2008). The use of distinct disciplines to investigate past earthquakes. Tectonophys. 453(1–4), 7–19